Praha Jeruzalém

Íránský prezident tvrdí, že Amerika na Írán nezaútočí. Přišel na to prý díky svým matematickým schopnostem inženýra a víře v Boha.
Ahmadinežád při své řeči k akademikům řekl, že uvnitř Íránu byly síly, které z obav před americkým útokem tlačily na kompromis ohledně jaderného programu.
„V diskuzi jsem jim řekl, že jsem inženýr a že věc prověřuji. Neodváží se proti nám vést válku a toto tvrzení zakládám na dvou důkazech,“ řekl při svém nedělním projevu.
„Řekl jsem jim, jsem inženýr a jsem mistr ve výpočtech a srovnávání. Sestavil jsem si tabulky. Hodiny jsem strávil psaním různých hypotéz. Došel jsem k závěru, že nemohou Íránu dělat potíže.“
Ahmadinežád je na své akademické schopnosti pyšný. Má titul PhD. z dopravního inženýrství a plánování z univerzity v Teheránu a je autorem několika vědeckých tisků.
Hluboce věřící prezident také řekl, že druhým důvodem, proč podle něj USA nezaútočí, je jeho víra v Boha. „Věřím v to, co Bůh říká. Bůh říká, že ti kteří jdou cestou spravedlivých, zvítězí. Proč byste měli věřit, že Bůh nedodrží svůj slib.“
Washington nikdy nevyloučil, že na Teherán zaútočí. Americká rétorika se navíc v posledních pár týdnech opět přiostřila, když americký prezident George W. Bush varoval, že íránský jaderný program může vést k novému holokaustu.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy směrem k Íránu řekl, že Írán riskuje, že by mohl být bombardován, pokud nebude jaderná krize vyřešena.  Ahmadiněžád odpověděl, že tyto komentáře pramení ze Sarkozyho nezkušenosti.

04.09.2007 00:00 8