Praha Jeruzalém

Po své návštěvě New Yorku zamířil íránský prezident, Mahmúd Ahmadinežád, do spřátelených režimů. Nejprve do Bolívie, kde slíbil investici za 1 miliardu dolarů a poté Venezuely za prezidentem Hugo Chavezem.
Investice v Bolívii má pomoci při dobývání zemního plynu, minerálů, financovat zemědělství a stavební projekty. Zejména však měla získat Íránu dalšího spojence, což se podařilo. Bolivijský prezident, Evo Morales, nazval Ahmadinežádovu návštěvu za historickou, protože jejich dvě země poprvé navázaly diplomatické vztahy.
Ve Venezuele si Ahmadinežád notoval na protiimerialistickou notu s prezidentem Hugo Chavezem. „Společně nabýváme na síle a nikdo nás vpravdě nemůže porazit,“ řekl íránský prezident. Chavez íránského prezidenta vřele přivítal na červeném koberci před prezidentským palácem, odkud nechali zaznít něco z protiamerické propagandy.
„Až do konce budeme vzdorovat tváří v tvář impreialismu,“ řekl Ahmadinežád, „A věk imperialismu končí.“
Chavez Ahmadinežáda objal a nazval ho „jedním z největších bojovníků proti imperialismu“ a „jedním z největších bojovníků pro opravdový mír.“
Chavez dále silně obhajuje íránský jaderný výzkum a trvá na tom, že je určen pro mírové účely. Řekl také, že i jeho země plánuje případně vlastní program na jadernou energii.
Tváří v tvář snahám o izolaci Íránu se íránský prezident snaží získávat noví spojence zejména v Latinské Americe. Kromě Bolívie a Venezuely mají blízko k Teheránu také Nikaragua a Ekvádor. O tuto sféru vlivu ale hodlají dále bojovat i Spojené státy, které připravují projekt pomoci Latinské Americe v boji proti chudobě.

28.09.2007 00:00 6