Praha Jeruzalém

Premiér Olmert dnes brzy ráno obdržel několik informací od bezpečnostních představitelů o útoku raketou Kassám, který zranil 67 voják. Sešel se poté s ministrem obrany, Ehudem Barakem, ministryní zahraničí, Tzipi Livni, a vrchním velitelem armády, Gabim Aškenazim, aby s nimi diskutoval o současném vývoji.
Několik členů vlády již Olmerta veřejně vyzvalo, aby zahájil vojenskou operaci v Gaze. Zdroj z Jeruzaléma však říká: „Neočekáváme po tomto útoku na Zikim další akci „Obranný štít“, armáda již nicméně odpověděla a bude v činech proti infrastruktuře teroristů a jejich vůdcům pokračovat.“
„Bylo by problematické nyní provést rozsáhlou operaci, která by byla reakcí na útok na vojáky. Ostatně v minulosti byli zraněni i civilisté. Neměli bychom vytvořit dojem, že armáda brání pouze své vojáky. Kromě toho musíme mít na paměti, že na severu je stále napětí.“ Dále bylo dodáno, že rozsáhlá operace by se i tak konala až po židovských svátcích.
Někteří politici Olmerta za současný přístup kritizují. Na jedné straně propouští teroristy z vězení a slibuje územní ústupky, na druhé straně zatím odmítá konfrontaci s Hamásem v Gaze. Objevují se také názory, že rozsáhlá vojenská operace v Gaze je jen otázkou času a že nebude možné se jí vyhnout.

11.09.2007 00:00 5

Klíčová slova