Praha Jeruzalém

Vězněný vůdce Fatáhu Marwán Bargútí je klíčovou postavou v rozhovorech mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Řekl to sám Bargútí v rozhovoru pro Jediot Achronot.
Vězeň údajně dostává zprávy o vývoji situace přímo z kanceláře palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Na Bargútím může být dokonce i rozhodnutí, bude-li se konat mezinárodní mírová konference, která by se měla uskutečnit v listopadu ve Washingtonu.
Bargútí dostává podrobné zprávy o vývoji rozhovorů s izraelským premiérem Ehudem Olmertem od několika zdrojů, včetně své manželky Fadwy Bargútí, důvěrného advokáta Chádira Šakirata, vyššího poradce prezidenta Abbáse Akrama Haníji a od Tawfíka Tiráwího, hlavy Palestinské generální zpravodajské služby. Vězně navštívil i palestinský premiér Salám Fajjad.
Manželka Bargútího Fadwa, která je také právničkou a aktivistkou Fatáhu, navštěvuje svého muže jednou za dva týdny a poté se vždy setká s palestinským prezidentem v sídle Mukata’a v Ramalláhu.
„Účastním se vedení samosprávy. Byl jsem jeho součástí již než jsem byl zatčen. Jsem součástí vedení, i když jsem za mřížemi a v budoucnu v tom budu pokračovat,“ řekl Bargútí v rozhovoru. Fadwa Bargútí potvrdila, že „Marwán je součástí jednání a dostává o rozhovorech aktuální informace.“
Veškerá politická setkání ve vězení by však nebyla možná bez souhlasu Izraele, dějí se pod dohledem izraelské vězeňské služby a Šin Bet.
V současné době dochází k jednáním mezi Olmertem a Abbásem, ale v průběhu několika dalších týdnů bude vytvořena deklarace zásad a Bargútí dostane šanci schválit citlivé deklarace na palestinské straně.
Ve svém inetrview Bargútí dodal: „Jsem ohledně svého propuštění optimistický. Nyní se mluví o mém propuštění v rámci dohody týkající se Gilada Šalita. Doufám, že k dohodě dojde. Vím, že budu propuštěn, je to jen otázka času.“

20.09.2007 00:00 7