Praha Jeruzalém

Palestinští představitelé sdělili deníku Jerusalem Post, že zvažují požádat USA o odložení velkého blízkovýchodního mírového summitu naplánovaného na listopad do Washingtonu. Palestinci si dělají starosti kvůli odmítnutí arabských států potvrdit svou účast na schůzi, která měla podle záměru Bushovy administrativy položit základy konečného statusu izraelsko-arabských mírových jednání.
Jordánsko, Egypt, Saudská Arábie a další arabské státy namítají, že USA nezajistily pevnou agendu konference ani časový plán realizace dohod tam učiněných. Arabští vůdci se odmítají účastnit akce, která je podle nich jen příležitostí k posílení pozic prezidenta Bushe a premiéra Olmerta.
Arabové chtějí předem záruku, že summit skončí úspěšně a naplní jejich požadavky. Olmert je však doma pod sílícím tlakem žádné vážné ústupky Palestincům nenabízet kvůli jejich neschopnosti vládnout sobě samým a ukončit terorismus povstávající proti Izraeli z jejich území. S perspektivou nejisté účasti regionálních představitelů a žádné dohody o konečném statusu zvažují Palestinci, že požádají americkou ministryni zahraničí Condoleezu Riceovou o odložení summitu.

17.09.2007 00:00 4