Praha Jeruzalém

Hlavní demokratický kandidát na prezidenta senátorka Hillary Clintonová ve středu v debatě na MSNBC řekla, že podporuje údajný izraelský útok na Sýrii. Senátorka uvedla, že podle Spojených států Sýrie obdržela technickou pomoc od Severní Korey k vybudování jaderného vybavení a Izrael toto vybavení zneškodnil.
Kandidáti byli při debatě tázáni, jestli by podporovali případný útok Izraele na Írán. Byl citován Rudi Giuliani: „Nedovolíme, aby se z Íránu stala jaderná velmoc. Pokud se do takové situace dostaneme, zastavíme je a vrátíme je o 8-10 let zpět.“
Clintonová volí naopak diplomatickou cestu sankcí a přímé rozhovory, protože americká administrativa tyto metody ještě nevyzkoušela.
Kandidáti také komentovali izraelskou záležitost. Senátor Barack Obama uvedl, že by Spojené státy měly Izrael nadále podporovat. Obama dodal, že by se měly mezinárodní síly spojit a vyvinout ekonomický tlak na Írán, rozhovory o útoku na Írán jsou podle něj předčasné. Zároveň Obama kritizoval Giulianiho stanovisko, které nazval „nezodpovědným“.
Také kandidát John Edwards, který si zatím v průzkumech stojí nejhůře, nepodpořil vojenskou akci proti Íránu.

27.09.2007 00:00 1