Praha Jeruzalém

Asi 67 izraelských vojáků bylo zraněno při útoku raketou Kassám odpálenou z Gazy, která dopadla na vojenskou základnu v západním Negevu. Čtyři vojáci byli zraněni vážně (jeden je v kritickém stavu), sedm má středně těžká zranění, 20 bylo zraněno lehce a zbytek utrpěl šok..
Jedná se o útok raketou Kassám se zatím největším počtem obětí.
K odpovědnosti za útok se přihlásily Brigády Salah al-Din – vojenské křídlo Lidového výboru odporu, které asi v půl druhé ráno vypálilo na Izrael 3 rakety. Dvě z nich dopadly na volné prostranství, třetí asi 1 kilometr od Pásma Gazy, na základní výcvikové základně Zikim vedle stanu, ve kterém byli vojáci. I přes raketové útoky v této oblasti bylo rozhodnuto, že vojáci budou i nadále spát ve stanech. Stan v tomto případě sice sloužil jako jídelna, zraněni byli ale také spící vojáci v dalším stanu.
Na místo bylo vysláno 20 sanitek záchranné služby a dva vrtulníky, zranění byli odvezeni do nemocnice Barzilai v Aškelonu, nemocnice Soroka v Berševě a nemocnice Chaim Šeba v Tel Hašomeru.
Raketa byla vypálena z oblasti města Bejt Hanun v Gaze. Oblast kam raketa dopadla, byla již dříve terčem několika útoků a v současné době se v oblasti provádějí opevňovací práce. K přímému útoku na základnu dolo již v prosinci 2005 a odiče vojáků si vynutili, aby zde začaly práce na opevnění.
Bylo ale rozhodnuto o tom, že oblast nebude opevněna celá, proto je ochrana pouze v některých částech. Armáda nicméně odhaduje, že toto částečné opevnění zabránilo mnohem větší katastrofě.
Zdroje z armády říkají, že někdy dojde k přímému zásahu a pak jsou oběti, což je i tento případ.
K útoku se později přihlásily také Brigády al-Kuds, vojenské křídlo Islámského džihády. Členové Islámského džihádu již ráno v mešitě útok oslavovali a prostřednictvím megafonu vyvolávali počet obětí.

11.09.2007 00:00 2

Klíčová slova