Praha Jeruzalém

Již tři desetiletí uběhla od roku 1977, kdy premiér Menechem Begin nařídil Mossadu, aby pokročil v otázce přistěhovalectví etiopských Židů. Tento rok byl začátkem dlouhé cesty etiopských Židů, která vyvrcholila Operací Moses. Tato tři desetiletí jen prohloubila pocit ublížení u dobrovolníků Mossadu, kteří tajně operovali v uprchlických táborech v Súdánu. Skupina po skupině se blížili pouští k etiopsko- súdánské hranici, bojovali s hladem a žízní  a riskovali svůj život. Asi 4 000 lidí cestou zemřelo a mnoho dalších bylo zatčeno. K jejich překvapení nebyli ani přes sliby okamžitě převezeni do Izraele, ale byli nuceni čekat v uprchlických táborech v průměru dva roky, někteří však i pět let.
Nakonec bylo mezi lety 1984 a 1985 tisíce etiopských Židů tajně převezeno do Izraele.
Dobrovolníci vybraní Mossadem měli za úkol mezi stovkami tisíc uprchlíků najít Židy, kteří uprchli ze svých vesnic, rozdávat jídlo, peníze, léky a řídit každodenní život v táborech.
„Naše práce v Súdánu byla založena na absolutní důvěře ve Stát Izrael a v Mossad, neměli jsme telefony; nepodstoupili jsme žádný výcvik a denně jsme riskovali své životy,“ vzpomíná Rada. „Neměli jsme jinou možnost. Celým srdcem jsme v tu cestu věřili a souhlasili jsme s tím co jsme dělali.“
Tito agenti, kteří zprostředkovávali spojení mezi Mossadem a etiopskými Židy, operovali v naprostém utajení. Vedli v noci přistěhovalecké skupiny z jejich bydliště do Chartúmu, často varováni jen několik hodin předem. Na této obtížné cestě dostávali peníze a jídlo, které pak rozdávali rodinám. Aby zůstali utajeni, museli se vydávat za muslimy, což znamenalo také nesvěcení šabatu a jídlo, které nebylo košer. Pokud byli chyceni, byli mučeni.
Kolegové v boji, Adnefa Zaudi, Avraham Damalaju, Meir Ingdašt, Jonathan Chadrai a Oded Mitiboner, každý z nich má neuvěřitelný životní příběh. „Nikdy jsme nebyli formálně uznáni a Mossad se nás nechystá oficiálně uznat jako své agenty, trvají na označení aktivisté alija. Stát Izrael se spokojil se symbolickým gestem, které bylo příliš malé a přišlo příliš pozdě. Vyplatil některým z nás celkem 30 000 šekelů. I náhrobní kámen na památku 4 000 členů komunity, kteří v Súdánu při cestě do Izraele zemřeli, je jen uklidňující gesto, nic víc.“
Právní zástupce etiopské skupiny žádá jednak odměnu pro tyto agenty a dále pak oficiální uznání jako agentů Mossadu.

04.09.2007 00:00 15

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka