Praha Jeruzalém

Bezpečnostní kabinet ve středu prohlásil Pásmo Gazy za nepřátelskou politickou entitu. Jednomyslné hlasování také schválilo uvalení ekonomických sankcí proti Gaze do té míry, do které nepoškodí civilní populaci. Kroky, které proti Gaze budou učiněny, zahrnují odříznutí dodávek elektřiny a paliva, v souladu s mezinárodním právem.
Bezpečnostní kabinet se sešel za účelem diskuze o posledních událostech v Gaze, včetně útoku raketou Kassám minulý týden, při kterém bylo zraněno více než 60 vojáků.
Všichni ministři včetně premiéra vyjádřili svůj nesouhlas s opětovným převzetím Gazy.
S návrhem na prohlášení Gazy za nepřátelskou entitu přišel ministr obrany Ehud Barak. Barakova kancelář říká, že v souladu s mezinárodním právem je možné proti nepřátelské entitě zakročit bez uvalení kolektivního trestu na palestinské civilisty. Jedná se zejména o zamezení toku financí do Gazy, omezení fungování některých hraničních přechodů, odříznutí izraelských dodávek paliva do Gazy a snížení množství dodávek elektřiny. Podle Baraka ale Izrael nebude omezovat dodávky pitné vody a jídla, stejně tak ani dodávky vybavení a elektřiny pro lékařské služby.
Mluvčí Hamásu, Fawzi Barhoum, řekl, že rozhodnutí Izraele představuje „vyhlášení války“.
„Je to nebezpečná eskalace snah legitimizovat ničení palestinské země, kriminální chování a způsobení humanitární katastrofy Palestincům.“
„Považuji ticho a spolupráci muže v Ramalláhu (Mahmúd Abbás) s nepřítelem, za velmi zvláštní,“ řekl Barhoum.
Neočekává se, že by Ehud Barak v současné době nařídil rozsáhlou vojenskou operaci v Gaze, zřejmě zůstanou zachovány jednotlivé, přesně cílené, akce.

19.09.2007 00:00 10

Klíčová slova