Praha Jeruzalém

Stovky členů bezpečnostních složek Hamásu cvičily na možný izraelský vpád do Pásma Gazy. Cvičily střelbu z automatických pušek a odpalovačů granátů. Jednalo se o první takové cvičení od chvíle, kdy Hamás v červnu převzal nadvládu nad oblastí.
Hamás řekl, že je to cvičení pro případ, že Izrael zahájí rozsáhlou vojenskou operaci v Pásmu Gazy. Vláda premiéra Olmerta je totiž pod silným tlakem veřejnosti, která požaduje odpověď na současné palestinské raketové útoky na jih Izraele.
Při pátečním výcviku ve městě Bejt Lahija na severu Gazy, členové Hamásu v černých lyžařských kuklách a v maskáčích běhali mezi fíkovníky a kukuřicí a stříleli na domnělé cíle. Kryli se za hromady písku, schovávali se v polorozbořených domech a v příkopech.
V jednom okamžiku stříleli na prázdný dům a způsobili velkou explozi. Poté klečeli na zemi a křičeli „Allah Akbrar“, „Bůh je veliký“.
Toto vojenské cvičení bylo první, na které Hamás pozval média.
Jednotky Hamásu jsou nyní lépe vybaveny, než tomu bylo v době minulých izraelských invazí do Gazy, protože během červnových bojů s Fatahem zkonfiskovaly jejich zbraně, říká představitel Hamásu Nizar Rajan. Řekl také, že při operaci izraelské armády v Gaze bude Hamás unášet izraelské vojáky.
V sobotu pořádal cvičení v Gaza City také Lidový výbor odporu. Asi 60 ozbrojenců pokládalo výbušniny a střílelo na imaginární cíle. „Překvapíme svého nepřítele našim zuřivým bojem,“ řekl Abu Jusef, mluvčí organizace.

16.09.2007 00:00 2

Klíčová slova