Praha Jeruzalém

Vůdce Al-Kajdy v Iráku nabídl peníze za zavraždění švédského karikaturisty a jeho vydavatele, kteří vytvořili karikatury urážející islám, říká se v prohlášení na islamistické internetové stránce.
„Vyzýváme k zavraždění karikaturisty Larse Vilkse, který se odvážil urazit proroka Mohammeda, mír s ním, a oznamujeme během tohoto štědrého měsíce Ramadánu odměnu 100 000 dolarů pro toho, kdo zabije tohoto zločince.“
Vůdce Al-Kajdy pak zvýšil odměnu za Vilksovu smrt na 150 000 dolarů, pokud bude „zabit jako jehně“ a nabídl 50 000 dolarů za zabití vydavatele švédského listu Nerikes Allehanda, který 19. srpna otiskl Vilksovu karikaturu proroka Mohammeda s tělem psa.
Vilks považuje celou událost za zbytečně nafouknutou a doufá, že muslimové v Evropě a v západním světě se budou od výzvy distancovat a podpoří svobodu vyjádření. Vydavatel Ulf Johanssem bere věc vážněji než jiné výhrůžky, které dostal. „Toto je daleko zřetelnější. Nestane se vám každý den, že někdo vyhlásí odměnu na vaši hlavu.“
Ve snaze snížit napětí způsobené karikaturou ve Švédsku i v zahraničí, pozval švédský premiér Fredrik Reindfeldt minulý týden 22 velvyslanců muslimských zemích, kteří působí ve Švédsku, aby si s nimi o karikaturách promluvil. Reinfeldt vyjádřil politování kvůli škodám, které mohla karikatura způsobit, ale řekl, že podle švédského práva není na politicích, aby trestali svobodný tisk.
Al-Baghdadi dodal, že pokud se „křižácké Švédsko neomluví, zaútočí jeho organizace také na hlavní společnosti. Víme jak vás přinutit se vzdát a omluvit a pokud to neuděláte, počkejte si na úder na ekonomiku vašich velkých společností včetně Ericsson, Scania, Volvo, Ikea a Electrolux,“ řekl. Podle USA je osoba Al-Baghdadiho fiktivní osobou, která má pouze dát zahraniční organizaci iráckou tvář. Prohlášení jsou prý čtena hercem.
Irácká Al- Kajda provedla v minulosti operace v Jordánsku a je zřejmě napojena na ozbrojence v Libanonu, ale není známý žádný druh její přítomnosti v Evropě.

16.09.2007 00:00 3

Klíčová slova