Praha Jeruzalém

[IMG L 10023]Íránská skupina odporu ve čtvrtek prohlásila, že Teherán buduje tajné podzemní vojenské zařízení poblíž komplexu na obohacování uranu v Natanzu. Tvrzení zveřejnila Národní rada íránského odporu na své tiskové konferenci v Paříži. Tvrzení ale nemohlo být ověřeno z nezávislých zdrojů.
Skupina tvrdí, že informace, které získala od svých zdrojů z Íránu, již předala Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni, ale zatím neobdržela žádnou odpověď.
Podle této opoziční skupiny se zařízení buduje 5 kilometrů jižně od Natanzu a je umístěné pod horou nazvanou Siah Kooh, která ho má ochránit před leteckým útokem. Na místo mají vést dva tunely o průměru 6 metrů, třetí tunel spojuje toto zařízení se zařízením v Natanzu. Zařízení má být ve výstavbě od konce roku 2006 a dokončeno by mělo být do šesti měsíců.
Skupina poskytla několik detailů o činnostech, ke kterým by v tomto zařízení mělo docházet s tím, že přesné zaměření neznají. Neposkytla ani žádné konkrétní důkazy, které by potvrdily její tvrzení.
Skupina je politickým křídlem Organizace lidových íránských mudžahedínů, což je skupina, kterou USA i EU považují za teroristickou organizaci. Tato skupina před pěti lety odhalila informace o dvou ukrytých jaderných zařízeních v centrálním Íránu včetně Natanz. Informace pomohly odhalit téměř dvě desetiletí tajenou íránskou jadernou činnost a rozpoutaly současné obavy, že se Teherán snaží vytvořit atomovou bombu. Mnoho z informací, které od té doby tato skupina prezentovala, aby podpořila své tvrzení o tajném zbrojním projektu, nebyla veřejně ověřena.

28.09.2007 00:00 3

Klíčová slova