Praha Jeruzalém

Íránský parlament v sobotu schválil nezávaznou rezoluci, která označuje CIA a americkou armádu za „teroristické organizace“. Má to být odpověď na rezoluci amerického senátu, který chce podobně označit Íránské islámské revoluční gardy.
Parlament citoval americkou účast při svržení atomové bomby na Japonsko během druhé světové války, používání munice s ochuzeným uranem na Balkáně, v Afghánistánu a v Iráku, podporu zabíjení Palestinců Izraelem, bombardování a zabíjení iráckých civilistů a mučení osob podezřelých z terorismu ve věznicích.
„Útočnická americká armáda a CIA jsou teroristé a teror také vyživují,“ říká se v prohlášení 215 poslanců, kteří rezoluci podepsali. Zasedání bylo také živě přenášeno televizí a rozhlasem.
Rezoluce, která je považována za diplomatický útok na USA, naléhá na íránského prezidenta, Mahmúda Ahmadinežáda, aby k oběma organizacím přistupoval jako k teroristickým. Pokud by byla rezoluce ratifikována, stala by se platným a závazným zákonem. Očekává se, že vláda před rozhodnutím počká na reakci USA. Bílý dům odmítl tuto rezoluci v sobotu komentovat.
Související článek: Senát: Revoluční gardy jsou teroristická organizace

30.09.2007 00:00 3

Klíčová slova