Praha Jeruzalém

Írán v sobotu na vojenské přehlídce po prvé veřejně představil novou raketu dlouhého doletu Ghadr-1 (Moc, Síla), která má dolet 1800 kilometrů, což stačí k zasažení Izraele nebo amerických základen na Blízkém východě. Šéf Revolučních gard, Mohammad Džáfari na přehlídce varoval: „Můj vzkaz nepříteli je, že bude litovat (útoku). Nedělejte to.“
Raketa Ghadr, mající špičku ve tvaru dětské láhve pro větší aerodynamickou účinnost, se jeví jako zlepšená verze íránské rakety dlouhého doletu řady Šaháb. O té původně íránští představitelé říkali, že má dolet 2000 kilometrů, ale reportér uvedl dolet 1300 kilometrů.
Přehlídka byla doprovázena litaniemi proti Americe a Izraeli a západní vojenští přidělenci, kteří na to byly zřejmě předem upozorněni, se jí neúčastnili. „Smrt Americe!“, „Smrt Izraeli!“, „Žádný íránský muslim, žádný muslim neuznává Izrael!“ a podobná hesla zněla nebo byla napsána na transparentech.
Raketa předvedená v době zvýšeného napětí kvůli kontroverznímu jadernému programu má být výrazem vojenské soběstačnosti Íránu.

23.09.2007 00:00 2