Praha Jeruzalém

Vicepremiér Chaim Ramon nabídl, jako součást mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci, palestinskému premiérovi Salamu Fajádovi a dalším vysokým představitelům široké stažení ze Západního břehu. Ramon se s palestinskými představiteli setkal ve snaze vytvoření společné izraelsko-palestinské deklarace, která by měla být hotova ještě před listopadovou mírovou konferencí.
Ramon nabídl stažení z téměř celého Západního břehu, včetně arabských čtvrtí východního Jeruzaléma. Podle zprávy by měla budoucí hranice přibližně kopírovat trasu bezpečnostní bariéry. Hlavní izraelské osady a asi 3-8% území by zůstaly v izraelských rukou.
Výměnou Izrael postoupí stejnou část území uvnitř Izraele, jako náhradu za anektované území. Pravděpodobně bude zahrnovat koridor spojující Západní břeh a Gazu.
Dohoda bude od obou stran vyžadovat, aby okamžitě zavedly část A z plánu Cestovní mapy. To znamená, že Palestinci odzbrojí všechny ozbrojené skupiny na svém teritoriu a Izrael stáhne své jednotky z palestinským měst a vyklidí všechny nelegální osady.
Co se týče Jeruzaléma, návrh počítá s Clintonovým plánem z roku 2001: Východní Jeruzalém bude rozdělen mezi dva státy a svatá místa v jeruzalémském Starém městě budou rozdělena pod kontrolu různých náboženství a nebudou zde vyvěšeny žádné státní vlajky.
Ramon dále prohlásil, že jakmile bude dohoda podepsána, Izrael jako gesto dobré vůle předá Palestincům tři čtvrti východního Jeruzaléma.
Palestinci, kteří se stali uprchlíky v roce 1948, se nebudou moci vrátit do Izraele, ale budou se moci vrátit do palestinského státu. Bude vytvořen mezinárodní fond, ze kterého jim bude vyplacena rehabilitace.

07.09.2007 00:00 2