Praha Jeruzalém

Vysoce postavený představitel amerického ministerstva zahraničí, Lawrence Wilkerson, řekl, že političtí, diplomatičtí a vojenští představitelé Státu Izrael varovali Spojené Státy před invazí do Iráku ještě předtím, než tam americké jednotky vstoupily. Izrael se údajně snažil přesvědčit Bushovu administrativu, že skutečnou hrozbou pro region je Írán a nikoli Irák.
Izrael nenabádal USA k okamžitému útoku na Írán, ale spíše k tomu, aby nenechaly odvést svou pozornost Irákem a Saddámem od Íránu. Toto poselství zaznívalo z izraelské strany z více zdrojů jak mezi politiky, tak mezi výzvědnými službami. Izrael se o americkém záměru zaútočit na Irák dozvěděl v prosinci 2001 a již před únorovým setkáním Bushe a Šarona v roce 2002, předložila izraelská delegace Bushově administrativě poznatek, že Írán je větší hrozbou.
Toto přiznání je ze strany amerického představitele prvním a následuje po mnoha náznacích z izraelské strany. Uvedená fakta jsou v ostrém protikladu vůči pokusům oponentů Izraele ve Spojených státech vinit za americkou invazi do Iráku Izrael.

01.09.2007 00:00 4

Klíčová slova