Praha Jeruzalém

Nový plán armády na příští roky je založen na ponaučení z Druhé libanonské války, řekl to zástupce vrchního velitele armády, generál-major Moše Kaplinsky.
„Naším cílem je být připraveni na bitvy na všech frontách. Ať je to hrozba terorismu, konvenční války a nebo některá ze strategických hrozeb, kterým čelíme. Tento pracovní plán má za cíl učinit izraelskou armádu silnější,“ řekl Kaplinsky.
Vysoký vojenský zdroj řekl, že čtyřletý plán pro roky 2008-2012 připravuje izraelskou armádu na nepředvídatelné možnosti, včetně možné konfrontace se zeměmi, se kterými má Izrael uzavřenou mírovou dohodu. Plán také počítá s možností, že by měl Írán na konci dekády jaderné zbraně a alokuje zdroje pro vypořádání se s touto hrozbou.
Podle plánu hodlá armáda v příštích letech zvýšit výcvik a investovat milion dolarů na posílení a restrukturalizaci pozemních jednotek.
V plánu jsou také představeny rozmanité změny, které chce Izrael udělat v letectvu a námořnictvu. Izraelské letectvo získá eskadru stíhaček F-35 a námořnictvo další válečnou loď.
V plánu je také prezentována možnost vytvoření nové divize a brigády rezervistů.
Některé projekty budou mít prioritu, některé budou muset počkat. Podle vysokých vojenských přestavitelů bude muset počkat třeba projekt na posílení hraničního plotu na izraelsko-egyptské hranici. Hrozba na jižní hranici může být zatím zažehnána moderní technologií, kterou armáda disponuje.

04.09.2007 00:00 3