Praha Jeruzalém

Deset náctiletých z Petah Tikva bylo zatčeno kvůli podezření z členství v místní neonacistické buňce. Podle policie je buňka vedena 19letým Elim Buanitovem, který je známý jako „Nazi Eli“ (nacistický Eli).
Buanitov je podezřelý z vedení svých kumpánů při krutých útocích proti nevinným kolemjdoucím, včetně menšin jako jsou homosexuálové, zahraniční dělníci a bezdomovci, stejně tak i proti mužům s jarmulkami.
Skupina je dále podezřelá z kontaktů se zahraničními neonacistickými organizacemi, které se zřejmě snaží napodobovat. Podle policie se mladíci pravidelně scházeli a zdravili se nacistickým pozdravem.
Matka Eliho Buanitova nicméně tvrdí, že její syn není neonacista a že se jedná o diskriminaci vůči přistěhovalcům z bývalého Sovětského svazu.
Při domovní prohlídce byly ale objeveny neonacistické materiály, jako například plakát se svastikou, neonacistické filmy, také ale výbušnina a improvizovaná pistole. Mobilní telefony mladíků obsahovaly fotografie při nacistickém pozdravu a také při pálení izraelské vlajky. Dva ze zadržených měli na těle vytetované nacistické symboly. Během vyšetřování také policie zajistila e-mailovou korespondenci. V jednom e-mailu Buanitov píše, „Slavíte Vůdcovi narozeniny? Na jeho narozeniny si přečteme pár řádek, budeme přísahat věrnost Hitlerovi a všem bílým lidem. Budeme bránit bílou rasu až do poslední kapky své krve.“ Když se jeden z členů obával, že by je mohli nachytat policisté, Buanitov řekl, „Když nás uvidí, zabijeme ho.“ V jiné korespondenci Buanitov píše: „Nikdy se nevzdám, byl jsem nacista a budu nacista. Nepřestanu, dokud je všechny nezabijeme.“ Jindy zase začíká takto: „Nebudu mít děti. Můj děda je poloviční Žid, takže aby tenhle kus odpadu neměl  potomky ani s jedinou kapičkou židovské krve.“
Až na jednoho z nich, jsou všichni nežidovští imigranti z bývalého Sovětského svazu, kteří do Izraele přijeli na základě zákona o návratu. Poslední z mladíků má v Izraeli dočasný pobyt.
V neděli byla skupina předvedena před soudce. Před soudní budovou se setkali s rozhořčenými občany. Mladíci si kryli hlavy tričkem. skrýt se snažili i svá tetování. Na dotazy novinářů říkali, že nic nespáchali a že mají Židy rádi. O svých tetováních řekli, že nic neznamenají.
Skupina začala být vyšetřována již před rokem v odpovědi na dva incidenty s neonacistickými graffiti v Petah Tikva.
V březnu 2006 byla namalována svastika na zdech synagogy ve městě, nad ní pak byla slova „White Power“ (Bílá síla). Zdi přilehlé budovy nesly červeně napsaná slova „smrt Židům“ a písmena „WP“.
O dva měsíce později byla svastika namalována na hlavní ulici v Petah Tikva. Tentokrát bylo na dveřích synagogy napsáno „Rammstein“, což je německá heavy-metalová skupiny, která byla v minulosti obviňována ze sympatií k fašismu.

09.09.2007 00:00 10