Praha Jeruzalém

Dvoudenní konference nevládních organizací pořádaná v Evropském Parlamentu v Bruselu byla zakončena výzvou k zastavení vojenských operací proti Palestincům.
Konference pořádaná Výborem pro naplňování nezcizitelných práv palestinského lidu byla odsouzena organizacemi hlídajícími činnost OSN, izraelskými diplomaty a členy Evropského parlamentu jako protiizraelské shromáždění určené k rozpoutání politické války proti Izraeli, spíše než k propagování míru.
V závěrečném prohlášení předsedy pořádajícího výboru, Paula Badjiho, který působí také jako trvalý senegalský představitel u OSN, se říká, že se jeho výbor přidal k Evropskému parlamentu ve vyzvání izraelské vlády, aby okamžitě zastavila vojenské operace proti Palestincům. Vyzval také Izrael, aby odstranil kontrolní stanoviště vybudovaná od září 2000, ukončil rozšiřování osad na Západním břehu a východním Jeruzalémě a přerušil stavbu zdi za hranicí z roku 1967.
Ve své řeči pak Badji dodal, že všichni uvěznění bývalí palestinští ministři, poslanci, starostové a mnozí další včetně nezletilých, by měli být okamžitě propuštěni. Vyzval také izraelskou vládu, aby uvolnila všechny zadržované palestinské tržby z daní.
Podle tiskového prohlášené OSN Badji odsoudil také raketové útoky proti Izraeli a požádal o zastavení těchto aktivit palestinských ozbrojených skupin. Většinu pozornosti ale Badji věnoval Izraeli, který nazval okupační mocností.
Podle Hille Neuera bylo stanovisko konference hotové od počátku – Izrael je špatný a jako jediný vinen. Podle něj se konference tvářila jako setkání propagující mír na Blízkém východě, ale ve skutečnosti to byl vlk v rouše beránčím.  Měly se prý stavět mosty mezi jednotlivými stranami, ale nebyl zde přitom nikdo, kdo by vyjádřil izraelské stanovisko. Jediní přítomní zástupci jasně zastávali propalestinské postoje.
Neuer konferenci popsal jako lynčování Izraele a vyzval ke zrušení proti-izraelského výboru, který má svůj původ v sovětské éře a rezoluci označující sionismus za rasismus.
Vyzval generálního tajemníka OSN, Ban Ki-moona a vůdce EU, aby „se chopili příležitosti a zavázali se cíli přesměrovat rozpočet sektoru tak, aby skutečně pomáhal Palestincům stavěním nemocnic a škol, které vyučují mír na Západním břehu a v Gaze,“ dodal. „Místo toho daňoví poplatníci z Evropy a USA platí ještě destruktivnější propagandu, tyto zdroje by přitom měly být přeměněny na naději.
Mezitím se připravuje další kontroverzní konference, tentokrát o lidských právech. Přípravnému výboru má předsedat Libye a členem je i Írán.
Související články:
NGO Monitor: OSN a EU zaštiťují konferenci protiizraelské propagandy
Summit OSN: Bojkotujte Izrael
Izrael žádá EU aby nehostila konferenci o právech Palestinců
Írán získal post v proti-rasistickém výboru OSN

03.09.2007 00:00 10