Praha Jeruzalém

Islámské hnutí uspořádalo již podvanácté demonstraci s názvem Aksa v ohrožení. Podle organizátorů bylo na místě přítomno 60 000 lidí, odhady policie jsou ale něco okolo 10 000.
Hlavním řečníkem byl kontroverzní muslimský vůdce, šejch Raed Salah. Zúčastnil se také arabský poslanec Knessetu, Abas Zkoor.
Salah vyzval Mahmúda Abbáse a bývalého palestinského premiéra Ismaila Haniju, aby se spojili a vytvořili vládu národní jednoty a prosadili v praxi dohodu z Mekky.
Dále vyzval arabské světové vůdce, aby dokázali svou opravdovost. „Irák je zabíjen, Súdán je rozdělován, Somálsko je upalováno, Afghánistán se ztrácí a nyní prochází těžkou zkouškou také Palestina.
„Stejně jako se izraelský teror aktivoval před dvěma dny proti Sýrii, dosáhne na každého muslima a arabskou zemi, pokud setrváme v této situaci,“ řekl Salah.
Směrem k situaci v Gaze řekl, „Apeluji na ty z vás, kteří se považujete za svědomí světa. Jak můžete nechat hladovět 1,5 milionu Palestinců v Gaze? Myslíte si, že je vaše svědomí ve světle uzavírek, obklíčení a strádání, které Izrael na Palestince uvalil prostřednictvím svého teroru za pomoci USA, čisté?“
Salah dále oznámil, že druhý týden měsíce Ramadán, který příští týden začíná, bude věnován sbírání příspěvků pro děti a pacienty z Gazy, kteří se „potýkají s izraelským a americkým terorem.“
Na konci svého projevu Salah řekl, že jeho hnutí od Izraele nic nechce a slíbil, že brzy se bude konat ještě větší demonstrace, tentokrát jako oslava propuštění palestinských vězňů a „mučedníků“

08.09.2007 00:00 7