Praha Jeruzalém

Francouzský soudce nařídil televizní stanici France 2, aby před soudem promítla zatajený záznam přestřelky mezi izraelskými vojáky a palestinskými ozbrojenci, ke které došlo v roce 2000 a při které byl zabit palestinský chlapec Mohammed Al-Dura a zraněn jeho otec.
Izraelská armáda byla tehdy celým světem obviněna ze zabití chlapce, i když armádní vyšetřování v lednu 2001 neprokázalo, zda byl chlapec zabit izraelskou nebo palestinskou kulkou.
Promítání celého, dosud nezveřejněného záznamu, bylo stanoveno na 14. listopadu a zatím není jasné, zda se ho bude moci zúčastnit veřejnost.
Záběry smrti chlapce roznítily vášně v muslimském světě a stály za několika pokusy o sebevražedný útok. Od té doby zdroje v Izraeli a několik nezávislých analytiků vyjádřilo názor, že za zabití byly zřejmě odpovědní samotní Palestinci. Německý dokument vysílaný v roce 2002 naznačuje, že Al-Duru zabila palestinská kulka. Izrael nedávno podal formální žádost, aby byly záběry uvolněny pro analýzu.
Analytici případu se pozastavují zejména nad neposkytnutím celého záznamu, nad nepřirozenými otvory po kulkách ve zdi, které nemohly být způsobeny z úhlu, ve kterém byli izraelští vojáci a v neposlední řadě také nad neexistencí smrtící kulky. Mohammed Al-Dura se stal ale velmi úspěšnou ikonou, která byla používána k podnícení protiizraelských nálad a v neposlední řadě také k povzbuzení palestinských dětí k boji

21.09.2007 00:00 6

Klíčová slova