Praha Jeruzalém

Hnutí Fatah se rozhodlo v pátek uspořádat další modlitbu v ulicích a na náměstích v Pásmu Gazy, aby tak protestovalo proti převzetí mešit Hamásem a proti zneužívání kázání k politickým potřebám této organizace.
Vláda Hamásu ale tyto venkovní modlitby zakázala, protože se prý jedná o snahu Fatahu k obnovení anarchie v Pásmu Gazy a destabilizaci stabilní a klidné atmosféry v Gaze. Představitelé Hamásu obvinili vládu Salama Fajada  z podněcování a slíbili, že se tvrdě vypořádají s jakoukoliv snahou o narušení pořádku a ničení veřejného majetku.
Hamás již rozšířil informace o tom, co všechno se stane těm, kteří se v pátek na venkovní modlitby shromáždí. Tyto modlitby byly duchovními Hamásu označeny za odporující islámskému právu.
Palestinská média, zejména ta napojená na Fatah, zveřejnila dopis vysokých představitelů Hamásu velitelům speciálních bezpečnostních jednotek obsahující rozkazy, jak se vypořádat s demonstrací Fatahu. Stoupenci Fatahu ale slíbili, že se nenechají Hamásem zastrašit.
Zdroje v Gaze ale vyjádřily také obavu, že by se snahy zabránit demonstraci a modlitbám mohly zvrhnout do násilného konfliktu, který by si vyžádal oběti na životech. Obávají se, že by se mohlo jednat o nejsmrtelnější událost od převzetí moci Hamásem.

Ke konfliktům došlo už během předcházejících dvou pátků, informovali jsme o nich v následujících článcích:
Další protesty proti Hamásu v Gaze, 20 zraněných
Fatáh versus Hamás: několikatisícová demonstrace v Gaze

07.09.2007 00:00 2