Praha Jeruzalém

Ehud Olmert a Mahmúd Abbáse se dnes setkali  Jeruzalémě a prohlásili, že chtějí přispět k úspěchu plánované mezinárodní konference. Zdůraznili svůj závazek na dosažení řešení dvou států a rozhodli se jmenovat týmy pro dosažení toho cílu. Oficiální zdroje z Jeruzaléma tvrdí, že izraelský tým by měl zahrnovat dva představitele kanceláře premiéra Olmerta, zástupce ministerstva zahraničí a zástupce ministerstva obrany.
Olmert a Abbás by se za dva týdny měli opět setkat a to ještě před tím, než se Abbas 25. září zúčastní generálního zasedání OSN.
Abbás požádal Olmerta o propuštění palestinských vězňů, jako gesto dobré vůle před nadcházejícím Ramadánem. Premiér propuštění vězňů slíbil, ale o přesném počtu se nejednalo. Olmert akceptoval také žádost učiněnou premiérem Salamem Fajádem, aby bylo možné bezpečnostním vězňům doručit jídlo, nápoje a cigarety.
Fajád také hovořil o své roli při budování bezpečnosti Palestinské samosprávy a o budoucnosti vztahů mezi oběma vládami. Palestinci požádali Izrael o budoucí bezpečnostní spolupráci a Izrael řekl, že tento požadavek prověří.
Olmert podle vlastních slov sdílí potřebu Palestinců po volnějším pohybu po Západním břehu. Slíbil, že Palestinci svobodu pohybu pocítí, nejprve musí ale Ministerstvo obrany obdržet plán, který tuto situaci řeší. Tento plán by měl do premiérovy kanceláře dorazit v neděli.

10.09.2007 00:00 1