Praha Jeruzalém

Nenechte si ujít online televizní noviny Infolive.TV na této stránce serveru Israel.cz.
Zde přinášíme přepis obsahu dnešního pořadu.

00:06 – 00:32
Izraelské rádio oznámilo, že se v sobotu sešel Palestinský výkonný výbor, aby diskutoval o pátečních střetech mezi ozbrojenci Hamásu a stoupenci Fatahu v Pásmu Gazy, při kterých bylo zraněno asi dvacet lidí. Ozbrojenci Hamásu rozehnali protest stoupenců Fatahu proti vládě Hamásu v Gaze, stříleli do vzduchu a bili demonstranty i novináře. Mahmúd Abbás reagoval prohlášením, že Hamás překročil veškeré meze. O střetech v Gaze vás více informujeme zde.

00:33 – 00:57
Javier Solana přicestoval v sobotu do Izraele, aby se setkal s představiteli Izraele a Palestinské samosprávy, včetně Ehuda Olmerta a Mahmúda Abbáse a diskutoval s nimi o pokroku v regionu před plánovanou listopadovou mírovou konferencí. Jordánský král Abdulláh je před mírovou konferencí optimistický a říká, že je šance, že by mohla vyřešit izraelsko-palestinský konflikt.

00:58 – 01:18
Vysoký americký představitel řekl, že vysocí izraelští vojenští, političtí i diplomatičtí představitelé varovali USA před invazí do Iráku v roce 2003. Pokusili se Bushovu vládu přesvědčit, že hlavní hrozbou v regionu není Irák, ale Írán a pokud chce USA provést invazi v regionu a destabilizovat region, měli by napadnou Írán. Podrobnější informace v tomto článku.
 
01:19 – 01:39
Vysoký představitel z ruské ambasády v Izraeli vyjádřil zklamání a politování nad vyjádřením vysokého představitele z izraelského ministerstva obrany, že je Rusko částečně odpovědné a současné napětí mezi Sýrií a Izraelem a řekl, že by toto prohlášení mohlo narušit vztahy mezi Jeruzalémem a Moskvou.

01:40 – 01:54
Německá kancléřka Angela Merkelová byla v pátek ohlášena jako držitelka vyznamenání německého židovstva za její přispění ke vztahům mezi Židy a nežidy a mezi Izraelem a Německem. Merkelová obdrží vyznamenání 6. listopadu v Berlíně.

01:55 –  02:13
Izraelský národní basketbalový tým porazil v pátek ve Španělsku Makedonii 92-87 a postoupil na evropský šampionát Eurobasket 2007. Izrael zahájí šampionát proti loňskému vítězi z Řecka, dále proti Rusku a Srbsku.

Dále záběry z mešity Al Aksa v Jeruzalémě.

01.09.2007 00:00 5