Praha Jeruzalém

Předseda Výboru pro lidská práva OSN, Doru Coseta, v rozhovoru pro denník Le Temps řekl, že Výbor nezvládl přistoupit v izraelsko-palestinskému konfliktu vyváženě. Soustřeďoval se prý příliš na porušování lidských práv ze strany Izraele. Na protiizraelské zaměření si několik dní před tím stěžoval i americký prezident George Bush.
„Výbor musí zůstat prostý a zaměřit se na sféru lidských práv, musí se ale dívat na přístup všech stran, ne pouze jedné země.“
Výbor byl vytvořen minulý rok, aby nahradil široce zdiskreditovanou Komisi pro lidská práva. Hned v prvním roce své existence byl ale kritizován za to, že se příliš soustřeďuje na izraelsko-palestinský konflikt a nezaměřuje se dostatečně také na další konflikty, například ten v Darfúru. Výbor svolal čtyři zvláštní zasedání, tři z nich se týkala Blízkého východu a skončila odsouzením Izraele. Čtvrté zasedání se věnovalo Darfúru, nyní je plánováno páté, které se má týkat situace v Barmě. Svou roli v práci výboru hraje fakt, že většinu křesel v něm mají asijské a africké země.
Americký prezident, George Bush, v úterý řekl, že by se výbor měl zaměřit méně na Izrael a více na státy jako je Írán. „Tento orgán mlčel k represím režimů od Havany přes Caracas, Pchjongjang až k Teheránu, zatímco se soustřeďoval nepřiměřeně na Izrael,“ řekl Bush na zasedání Valného shromáždění OSN.

30.09.2007 00:00 1

Klíčová slova