Praha Jeruzalém

Generální tajemník Ligy arabských států, Amir Moussa, považuje vyklizení osad za podmínku pro pokračování mírového procesu. Vyslovil tento požadavek při svém projevu v pátek na konferenci v Itálii, které se zúčastnil také izraelský prezident, Šimon Peres.
„Vše musí být na stole. Jeruzalém, uprchlíci, hranice, bezpečnostní dohody a samozřejmě úplná normalizace s Izraelem, nejprve ale vyklizení osad,“ řekl Moussa
Generální tajemník uvítal blízkovýchodní konferenci sponzorovanou Spojenými státy, která se bude konat v listopadu a řekl, že se těší, že bude dosaženo skvělých věcí.
„Musíme si být jisti izraelskými úmysly. Osady se stále zvětšují. Doufáme v iniciativu prezidenta Bushe a arabskou iniciativu, ale neobdarujeme někoho, aniž bychom nejprve něco také dostali,“ řekl Moussa,
Peres Moussovi na konci svého projevu poděkoval a řekl, že Izrael se vždy snažil o mír a ne o válku. „Izrael uzavřel mírovou dohodu s Egyptem a Jordánskem a nyní jsou zde seriózní snahy mezi oběma vůdci – Olmertem i Abbásem, aby došlo k dohodě s Palestinci,“ řekl Peres.
Peres také komentoval íránský jaderný program když řekl, že hlavním problémem na Blízkém východě a v celém světě je Ahmadinežád. Je podle něj šance, že Evropa a USA vytvoří proti Íránu jednotnou frontu.
Peres hovořil také o situaci v Gaze. Řekl, že Izrael nemá zájem uplatňovat kolektivní trest na obyvatele Gazy. „Hamás a ekonomické embargo, jsou interní palestinské problémy. Svět musí pochopit, že Hamás je odnoží íránské vládnoucí moci. Neustále na Izrael vypaluje rakety, zraňuje obyvatele včetně dětí. Izrael nemá na výběr. Musí odpovědět na střelbu na své děti, musí zachovat svou bezpečnost, v tomhle nebude žádný kompromis,“ řekl Peres.

08.09.2007 00:00 4