Praha Jeruzalém

Pouť do Mekky je jednou z povinností každého muslima a každý muslim by jí tedy měl alespoň jednou za svůj život vykonat. Také mnoho muslimů v Gaze by se jí chtělo zúčastnit, teď ale narazili na problém a mnozí z nich zřejmě nikam nepojedou. Důvodem jsou opět spory mezi legitimní vládou Palestinské samosprávy na Západním břehu a vládou Hamásu v Pásmu Gazy.
Saudská Arábie každoročně vypisuje pro každou zemi kvóty, tedy počet poutníků, kterým bude uděleno poutnické vízum. Pro Pásmo Gazy je letos kvóta 2 100 muslimů. Příhlásilo se ale asi 11 000 lidí a víza se tedy budou losovat. Každý z přihlášených musel složit  registrační poplatek ve výši 420 dolarů na účet v bance v Gaze. Hamás ale po červnovém převratu nařídil poutníkům, aby peníze posílali na účet pod kontrolou Hamásu.
Hamás dostal dva týdny na vyplacení takto vybraných peněz Úřadu pro pouť do Mekky, který sídlí na Západním břehu. Hamás ale peníze nevyplatil a tak poutníkům nezbývá nic jiného, než zaplatit znovu. To si ale většina z nich nemůže dovolit, proto zřejmě nikam nepojedou.

22.09.2007 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova