Praha Jeruzalém

Seznam 87 palestinských vězňů, kteří budou propuštěni jako gesto dobré vůle a v souvistosti s Ramadánem, byl zveřejněn. Žádný z nich nemá na rukou krev.
29 z nich je z Pásma Gazy, 58 ze Západního břehu. Jejich tresty jsou v rozpětí od jednoho do dvanácti let a většina z nich si již odseděla více než polovinu svého trestu. Odpykávají si tresty za různé druhy zločinů: střelbu na Izraelce, umisťování výbušnin, házení molotovových koktejlů, pokusy o vraždu, obchodování se zbraněmi a kontakt s cizím agentem.
Nejmladšímu propouštěnému vězni je 18, nejstaršímu 64, ten byl za teroristickou činnost uvězněn na 8 let. Nejdéle je ve vězení muž zatčený v březnu 2001 za pokus vraždy, naopak nejkratší doba u propouštěného vězně je 6 měsíců.
Někteří politici jsou ale proti tomuto gestu premiéra Olmerta. Říkají, že je nebezpečné tyto lidi propouštět, protože se opět vrátí k terorismu. Za podstatné nepovažují ani to, že jsou propouštěni pouze vězni, kteří nemají tzv. krev na rukách, tedy že nikoho nezabili, případně nestáli za útokem, který by si vyžádal lidské životy. Rozdíl mezi vězni s krví na rukách a bez ní je podle těchto kritiků pouze v tom, že ti co krev na rukách nemají se o zabití pokusili, ale útok se jim nezdařil. Jedná se zejména o vězně, kteří jsou ve vězení za střelbu na Izraelce nebo za pokládání výbušnin. 

25.09.2007 00:00 4

Klíčová slova