Praha Jeruzalém

Zvýšení počtu raket Kassám dopadajících na Sderot a přilehlé osady přimělo ministra obrany, Ehuda Baraka, k vyhlášení výjimečného stavu v této oblasti. Výjimečný stav byl přitom na začátku srpna zrušen.
Nařízení je sice zatím na 48 hodin, Ehud Barak již ale řekl, že hodlá záležitost přednést před vládou a požádat o prodloužení výjimečného stavu.
Výjimečný stav je právnický termín označující stav, který umožňuje bezpečnostním složkám použít širší pravomoci nad civilními záležitostmi. Spadá sem například i otevření či zavření škol a továren.
Mezitím Barak nařídit prověření právních následků odpojení elektřiny a dodávek benzínu do Gazy, které by narušily schopnost Hamásu vládnout.
Začíná se zvažovat také vojenská operace, jejíž rozsah se může pohybovat od omezeného zásahu pouze proti oblastem ze kterých jsou odpalovány rakety, až po širokou operaci zaměřenou na zastavení růstu Hamásu.
Zdroje na ministerstvu obrany nicméně řekly, že nikdo nechce zasáhnout civilisty v Gaze.
Barak také nařídil svému zástupci Matanu Vailna’iovi a generálnímu řediteli ministerstva obrany, Pinchasi Buchrisovi, aby urychlili vývoj obranného raketového systému pro oblasti v okolí Gazy.
Situaci, která těmto událostem předcházela, si můžete prohlédnout na videu u tohoto článku. Ukazuje raketový útok na město Sderot u dětského denního centra.

05.09.2007 00:00 3