Praha Jeruzalém

Severní Korea a Sýrie spolu v pátek jednaly na vysoké úrovni v Pchjongjangu. Oznámila to severokorejská média.
Jednání se účastnili na obou stranách vysocí straničtí představitelé. Na korejské straně tajemník vládnoucí Strany pracujících, Choe Tae Bok, na syrské pak ředitel organizačního odboru syrské strany Baath, Saaeed Eleia Dawood.
Strany měly jednat o způsobech, jak zlepšit své přátelské vztahy a spolupráci, dále pak o dalších tématech, která jsou pro obě strany důležitá.
K setkání došlo uprostřed spekulací o tom, že Severní Korea možná poskytuje Sýrii jadernou pomoc. Oba státy toto obviněné popřely. K obviněním došlo po údajném izraelském útoku na neznámé syrské cíle, který byl možná spojen právě se zbrojním programem. Podle Andrewa Semmela, z ministerstva zahraničí USA, byli zástupci Severní Koreje v Sýrii a Sýrie se mohla zkontaktovat s „tajnými dodavateli“, od kterých obdrží jaderné vybavení. Semmel nicméně dodavatele nespecifikoval. Řekl ale, že zástupci Severní Koreje byli v Sýrii a že nemůže vyloučit možnost, že je do toho zapletena síť vedená zneuctěným pákistánským  jaderným vědcem Aq Khanem.

22.09.2007 00:00 13

Klíčová slova