Praha Jeruzalém

Mluvčí syrské armády tvrdí, že v noci ze středy na čtvrtek zasáhla protivzdušná obrana Sýrie proti izraelskému letounu, který údajně vletěl do syrského vzdušného prostoru.
„Izraelci prolomili zvukovou bariéru a nad pouštním územím na severu Sýrie odhodili munici,“ tvrdil podle syrské zpravodajské agentury mluvčí armády.
Prohlášení mluvčího syrské armády je ale plné nejasností. Není jasné, zda měl izraelský letoun zasáhnout nějaký cíl, ani co vlastně Sýrie míní izraelským letounem a nakonec ani to, co míní odhozením munice. Vojenské letouny totiž někdy odhazují přídavnou palivovou nádrž, aby tak bylo letadlo lehčí a lépe ovladatelné.
„Izraelské nepřátelské letadlo se dostalo nad arabské syrské teritorium přes severní hranici směrem ze Středozemního moře, letělo směrem na východ a prolomilo zvukovou bariéru,“ řekl mluvčí syrské armády. „Jednotky protivzdušné obrany se s ním střetly a donutily ho, poté co odhodil nad pouští nějakou munici, odletět. Nebyly způsobené lidské ani materiální škody.“
„Varujeme nepřátelskou vládu Izraele před těmito zjevně agresivními činy a ponecháváme si právo na vhodnou odpověď.“ Syrský analytik nicméně pro televizní stanici organizace Hizballáh prohlásil, že se podle jeho názoru nejednalo o útok, ale o běžné odhození munice, které se dělá kvůli lepší ovladatelnosti letadla.
Izraelská armáda odmítla zprávu komentovat s tím, že nemá ve zvyku se k podobným zprávám vyjadřovat.
Izraelská letadla létají pravidelně přes území Libanonu, ale není známo, jak často létají také přes Sýrii. Předpokládá se, že izraelská letadla létají nad Golanskými výšinami na jihu Sýrie, aby monitorovala pohyby syrské armády. Incident, o kterém hovoří Sýrie, se měl ale odehrát na severu.

06.09.2007 00:00 2

Klíčová slova