Praha Jeruzalém

Vysoce postavený představitel vládnoucí syrské strany Baas informoval ve čtvrtek o rostoucím konsenzu v syrském vedení ohledně vojenské odpovědi na izraelský vzdušný úder na cíle v Sýrii před dvěma týdny. Tento nejmenovaný představitel řekl, že syrské letectvo bylo uvedeno do stavu vysoké pohotovosti. Tyto informace poskytl reportérovi arabského izraelského deníku al-Hadath během své návštěvy Jordánska. Také řekl, že Izrael podnikl přelet nad územím, aby otestoval systémy vzdušné obrany nově získané od Ruska.
Izrael se podle něj snaží zachránit z krize tím, že ji vyvolá v zahraničí. Sýrie si je jeho hrozby vědoma a sleduje jeho vojenské manévry na severu a na Golanech. Prohlásil, že Izrael chce syrskému vedení vnutit určitou politiku, aby se vzdala nároku na okupovanou půdu, a potrestat ji za její podporu odporu v Libanonu, Palestině a Iráku.
Představitel zároveň popřel, že by Izrael v Sýrii zničil jaderné zařízení poslané ze Severní Koreje, která souhlasila s demontáží jaderných zařízení výměnou za štědré balíčky pomoci.
Spojené státy viní Sýrii z pašování íránských zbraní libanonskému Hizballáhu a ze zajišťování přílivu ozbrojenců do Iráku.

21.09.2007 00:00 14