Praha Jeruzalém

Kameramanovi Infolive. Tv, Arnonu Kedemovi, se podařilo získat přístup do nitra Skalního dómu a měl tak vzácnou příležitost vnitřek této mešity natočit. Nyní si ho můžete prohlédnout také vy. Přepis průvodního slova naleznete pod videem.

Stojíme na Chrámové hoře, srdci Starého města v Jeruzalémě. Kamera Infolive.Tv měla vzácnou příležitost natočit interiér mešity Skalní dóm.
Toto je skála, na které měl být obětován Izák. Muslimové na tomto místě, ze kterého podle jejich víry vstoupil Mohamed na nebesa, vystavěli mešitu.
Místo zůstává srdcem konfliktu, který se týká Jeruzaléma a Izraele.
Záběry ukazují, že celý komplex je postaven okolo skály. Muslimové popírají jakékoliv židovské vazby k tomuto místu. Podle archeologických zjištění byl ale celý komplex postaven na zbytcích prvního a druhého židovského chrámu.
Muslimové po celé světě spojují mešitu se symbolem panislámského boje proti Izraeli. V současné době Waqf hloubí výkopy pro položení elektrických kabelů, mnoho židovských artefaktů již bylo při pokračujících výkopech, bez archeologického dozoru, zničeno.

14.09.2007 00:00 79