Praha Jeruzalém

Počet absolventů středních náboženských škol, kteří se snažili vyhnout vojenské službě, se za poslední dva roky zvýšil o 7 procent. Zatímco mezi širokou veřejností se počet zvýšil o 4 procenta. Podle nejnovějších údajů se stále více mladých věřících rozhoduje pro další studium v ješivách namísto vstupu do armády.
Představitelé izraelské armády a aktivisté pravice přisuzují prudký pokles hluboké ideologické krizi, která následovala po stažení z Gazy v létě 2005.
„Tato čísla vůbec nejsou překvapivá,“ řekl Rabbi David Stav, hlava ješivy v Petach Tikva. „Již před stažením (z Gazy) jsme varovali, že může dotlačit věřící mládež k vyhýbání se vojenské službě… varovali jsme, že mnoho náctiletých bude možná muset podniknout velmi vážné hledání své duše, ale nikdo nás neposlouchal.“
Tento nový trend způsobuje v armádě znepokojení a její představitelé se snaží ho zvrátit. Dochází k setkáním s řediteli škol, rabíny a vůdci věřící veřejnosti.
Na druhou stranu byl ale zaznamenán významný nárůst počtu věřících vojáků, kteří se dobrovolně hlásí do elitních jednotek izraelské armády nebo se stávají důstojníky.

06.09.2007 00:00 4

Klíčová slova