Praha Jeruzalém

Palestinské zdroje tvrdí, že izraelští vojáci  maskovaní jako Arabové v pátek unesli vysokého představitele z organizace Brigády Izz al-Din al-Kassám, vojenského křídla Hamásu. Mělo k tomu dojít poblíž přechodu Rafah v Pásmu Gazy. Podle palestinských zdrojů byl tento muž zapleten do únosu izraelského vojáka Gilada Šalita.
Zdroje uvádějí, že maskovaní vojáci vstoupili do Pásma Gazy a provedli operaci poblíž přechodu Rafah. Podle zdrojů byli převlečeni jako obchodníci s potravinami a jeli na vozíku taženém oslem. Dokonce si prý povídali s místními obyvateli.
Podle zprávy se měli přiblížit k pozemku, který patří Muhaweši al-Kadiovi, vysokému představiteli Hamásu, který působí jako mluvčí zvláštních bezpečnostních složek v Rafáhu. Když se vojáci přiblížili a unesli ho, pracoval právě na pozemku. Podle palestinských zdrojů proběhla operace rychle a hladce. Vojáci opustili i s al-Kadim Rafah a vzali ho do Izraele. Operace se měla odehrát asi 2km od hraničního plotu, v oblasti, kde je rozmístěn velký počet ozbrojenců Hamásu.
Představitelé Hamásu potvrdili, že se jednalo o jednu z nejtroufalejších akcí a že vojáci převlečení za Araby nevstoupili již dlouho tak hluboko do Pásma Gazy.
Nejprve si Hamás myslel, že al-Kadiho unesli členové Fatahu, ale na akci izraelské armády usoudili podle vzdálenosti od hraničního plotu a podle toho, že v oblasti je silné zastoupení ozbrojenců Hamásu. Hamás dokonce zvažoval útok na členy Fatahu, vyšetřování v oblasti ale odhalilo, že byl muž unesen izraelskými vojáky, kteří pak místo opustili směrem ke Kerem Šalom, kde byli kryti dvěma vrtulníky.
Mluvčí izraelské armády se ke zprávě nevyjádřil.

09.09.2007 00:00 0

Klíčová slova