Praha Jeruzalém

[IMG R 10059]

Izraelský ministr obrany, Ehud Barak, schválil rozhodnutí snížit dodávky elektřiny do Pásma Gazy jako sankci za palestinské raketové ostřelování Izraele. Krátce poté, co toto rozhodnutí padlo, přistála u města Sderot raketa Kassám.
Bezpečnostní představitelé však sdělili, že přerušení elektřiny není součástí trestných opatření, nýbrž je naplněním postupného izraelského stahování z Pásma Gazy. Izrael tedy nebude vypínat elektřinu po každé raketě, která přistane na jeho území, ale postupně bude snižovat závislost Gazy na Izraelci dodávané elektřině. Stejně tak chce Izrael ve snaze přitlačit na hnutí Hamás snižovat dodávky zboží.
OSN sdělilo Izraeli, že nesmí uvalovat na Palestince kolektivní trest odmítáním životně důležitých dodávek a služeb. Palestinští představitelé trvají na tom, že Izrael zůstává i po stažení z Pásma Gazy okupační mocností, když kontroluje jeho hranice a jako takový má podle mezinárodního práva povinnost zajistit potřeby palestinské populace.
Palestinci v Gaze spotřebovávají 200 MW elektrické energie, z nichž 120 MW dodává Izrael, 17 MW Egypt a 65 MW vyrobí místní palestinská elektrárna.
Náměstek ministra obrany, Matan Vilnai, řekl pro Armádní rozhlas, že „jelikož je to entita, která je vůči nám nepřátelská, nemáme důvod dodávat jim více elektřiny, než je minimum nutné pro zabránění krize.“
Barak dal svůj souhlas tomuto kroku den před plánovaným setkáním vůdců Izraele a Palestinců na němž by měly být řešeny neshody v přípravách na americkou blízkovýchodní konferenci o palestinské státnosti.

26.10.2007 00:00 2