Praha Jeruzalém

[IMG R 10106]V živém rozhlasovém vysílání napadl běloruský prezident, Alexander Lukašenko, Židy.
„Pokud jste byli v Babruisku, viděli jste, v jakém stavu město je. Vstoupit do něj byla strašná zkušenost! Byl to chlívek! Bylo to hlavně židovské město. No, víte jak se Židé chovají k místu, kde žijí. Podívejte se do Izraele,“ řekl.
Ve čtvrtek bylo toto jeho vyjádření ostře odsouzeno izraelskou ministryní zahraničí, Tzipi Livniovou, která Lukašenkovy výroky považuje za nestydatě antisemitské a napadající Stát Izrael.
Proti výroku se ohradil také izraelský velvyslanec v Bělorusku, Zeev Ben Arie, který řekl, že takové poznámky pouze podporují zavedený antisemitský mýtus o tom, že Židé jsou nepořádní, špinaví a že smrdí. Lukašenkovo vyjádření prý jako by mělo vzbudit dojem, že Babruisk je nějaké nezávislé židovské město s vlastním rozpočtem, kde je odpovědnost za úpravu města a okolí, stejně tak jako finance, jen v jeho rukou. V Bělorusku spadají tyto aktivity pod úřady. Na poznámku o Izraeli reagoval tím, že doufá, že jednoho dne dosáhnou města a sociální služby v Bělorusku alespoň takového standardu jako v Izraeli.

19.10.2007 00:00 8