Praha Jeruzalém

Je to již zřejmě oficiální. Film s nejvíce nominacemi na izraelskou filmovou cenu Ophir, „Kapela přijela“ (Bikur Ha-Tizmoret), s největší pravděpodobností nebude bojovat o prestižní sošku filmového Oscara. Jedinou možností by byla drobná změna pravidel, ke které ale zřejmě nedojde. Problém je v tom, že více než 50% dialogů ve filmu je v angličtině a film tak nesplňuje podmínku, že aspoň 50% dialogů musí být v jazyce státu, který film nominuje, aby mohl bojovat o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film (v tomto případě by tedy více než 50% dialogů muselo být v hebrejštině nebo arabštině). Film bude tedy zřejmě nahrazen druhým nejúspěšnějším izraelským filmem loňského roku, Beaufort.

Film Beaufort režíroval Joseph Cedar na motivy knihy Rona Lešema, „Im ješ gan eden“ (Pokud existuje nebe). Film vypráví o skupince izraelských vojáků, který jsou na stanovišti Beaufort v jižním Libanonu. Děj je zasazen těsně před izraelské stažení z Libanonu v roce 2000 a vypráví o běžném životě vojáků v této oblasti, o jejich pocitech i o dilematech spojených se stažením z jižního Libanonu.
Režisér filmu, Joseph Cedar, získal za tento film cenu za nejlepší režii na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně.
Možná že tento film bude Akademií, vzhledem ke svému politickému tématu, lépe přijat. Izrael za posledních 23 let neměl v soutěži žádný svůj film a je tedy určitou satisfakcí, že dnes jsou tu hned dva, v zahraničí mimořádně úspěšné, filmy, které by mohly v boji o Oscara obstát.

Trailer k filmu Beaufort

15.10.2007 00:00 3

Klíčová slova