Praha Jeruzalém

Dlouhá léta si palestinské děti hrály hru „Arabové útočí na Židy“, teď se do centra dění dostala hra nová „Hamás vs. Fatah“, která se ujala zejména v Gaze.
Děti jsou při této hře rozděleny do dvou táborů – Hamásu a Fatahu. Bojují proti sobě s platovými zbraněmi dokud jedna strana druhou neporazí a nezíská jejich zbraně. Podle arabského listu al-Kuds al-Arabi je tato hra v Gaze dnes častá a děti při ní používají plastikové pušky, pistole a granáty.
„Jeden z mých bratrů odmítl hrát se stoupenci Hamásu a hraje se stoupenci Fatahu, zatímco další můj bratr hraje za Hamás,“ říká desetiletý Ahmed.
Mezitím další dítě vysvětluje pravidla hry: „Používáme pušky a pistole, které střílejí platové náboje. Ti co jsou zraněni střelbou  se musejí vzdát, předat své zbraně a zvednout ruce. Poté co se vzdají jim spoutáme ruce, zatkneme je a bijeme je.“ Děti ale říkají, že rány nejsou opravdové a že do nich nedávají plnou sílu.
Jeden z týmů Fatahu je veden dvanáctiletým chlapcem, který chodí ve vojenské uniformě a pojmenoval se po vysokém představiteli Fatahu, který byl popraven Hamásem během převratu v Gaze.

20.10.2007 00:00 4