Praha Jeruzalém

[IMG R 10085]Egypt v neděli propustil teroristu Hamásu, který je Izraelem hledán pro zapojení do mnoha útoků proti Izraeli, oznámil to list Jerusalem Post.
Nahro Massúd uprchl před více než rokem do Egypta, kde byl bez soudního procesu uvězněn na žádost Palestinské samosprávy.
Některá média spojují jeho současné propuštění s tajnou dohodou o výměně vězňů mezi Izraelem a Hamásem, který drží izraelského vojáka Gilada Šalita v Pásmu Gazy. Massúd byl jedním z více než 1000 teroristů, jejichž propuštění Hamás požadoval výměnou za propuštění Gilada Šalita.
Hamás propuštění potvrdil a řekl, že Massúd byl ve vězení mučen a že nyní je u své rodiny v Sýrii.
Palestinské zdroje říkají, že propuštění Massúda je známkou dalšího přibližování mezi Hamásem a Egyptem. Palestinská samospráva se domnívá, že Massúd stojí za vraždou plukovníka Muhammada al-Musata, velitele vojenské zpravodajské služby Palestinské samosprávy. Nevěří ani tvrzení Hamásu o tom, že je Massúd v Sýrii, podle představitelů Palestinské samosprávy se Massúd momentálně nachází v Pásmu Gazy.
O zatčení Massúda stojí i Izrael, protože se Massúd účastnil mnoha teroristických útoků proti Izraeli. Teroristy byli i jeho dva bratři Khaled a Tito, kteří byli během uplynulých let izraelskou armádou zabiti.

15.10.2007 00:00 11