Praha Jeruzalém

[IMG R 10059]Ehud Barak přiletěl v pondělí do New Yorku a zahájil tak své americké turné, během kterého se setká s americkými představiteli i bývalým ministrem zahraničí a blízkým poradcem prezidenta Bushe pro zahraniční otázky, Henry Kissingerem.
K prvnímu oficiálnímu setkání došlo v úterý ráno po návštěvě Arlingtonského národního hřbitova, kde Barak položil věnec k hrobům neznámých vojáků. Odtud odjel do Pentagonu na setkání s americkým ministrem obrany, Robertem Gatesem. Na středu je plánováno setkání s viceprezidentem Dickem Cheneym a ve čtvrtek pak s národním bezpečnostním poradcem, Stevem Hadleym.
Američtí představitelé vyjádřili velký zájem o Barakovu návštěvu a zajímají je jeho názory na občanskou válku v Iráku a jaderné schopnosti Íránu. Nebudou se ale vyhýbat ani tématu blížící se mírové konference v Annapolis, o které jednal Barak již v Izraeli s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou.
Kromě Baraka jsou v USA také poslanci Juval Steinitz, Jossi Beilin, Jisrael Hasson a Avigdor Jicchaki – všichni jsou to členové výborů pro zahraniční vztahy a obranu.

16.10.2007 00:00 2

Klíčová slova