Praha Jeruzalém

[IMG R 10165]Izraelský prezident Šimon Peres řekl na setkání s komisařkou Evropské unie pro vnější vztahy, Benitou Ferrero-Waldnerovou, že Izrael nebude ignorovat rakety a minometné střepiny zraňující děti ve Sderotu a dodal, že Evropa musí chápat, že sankce uvalené na Gazu jsou přímým následkem vražedných a teroristických činů Hamásu.
Peres se s Ferrero-Waldnerovou sešel k prodiskutování cest k dosažení průlomu ve vztazích mezi Izraelem a Palestinci před nadcházející blízkovýchodní konferencí. Ferrero-Waldnerová vyjádřila na setkání výhrady vůči rozhodnutí izraelské vlády uvalit na Gazu sankce zahrnující omezení dodávek elektrické energie a paliv a řekl, že Izrael musí podporovat a posilovat palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Dále poznamenala, že Evropané pozorně sledují vývoj situace, protože neúspěch konference v Annapolisu by mohl vést k dalšímu krveprolití a eskalaci konfliktu v oblasti.
Peres řekl, že Izrael je oddaný mírovému procesu a ideji založení nezávislého palestinského státu, není však ochoten učinit kompromis v otázce návratu uprchlíků, který by znamenal zničení Státu Izrael.

29.10.2007 00:00 2

Klíčová slova