Praha Jeruzalém

[IMG R 10124]V pátek večer dopadlo pět raket Kassám do oblasti města Sderot a jižně od Aškelonu. Nebyla hlášena žádná zranění, ale továrna v průmyslové zóně ve Sderotu utrpěla přímý zásah. K odpovědnosti se přihlásila Brigáda Al-Kuds.
V pátek se v Gaze konala demonstrace Islámského džihádu, při které si účastníci připomínali 12. výročí bývalého vůdce Islámského džíhádu, Fathiho Šaqiqiho. Páteční útok raketami pak měl být součástí oslavy a prý také součástí protestu proti smrti Palestince, který zemřel při povstání vězňů v izraelské věznici.
Rakety byly vypáleny krátce po pátečním setkání premiéra Olmerta s Mahmúdem Abbásem. Jedním z témat jejich jednání bylo také plánované odpojení dodávek elektřiny do Gazy, jako odpověď na pokračující raketové útoky. Abbás během setkání řekl, že je proti všem takovým zákrokům, které Izrael v Gaze plánuje. Premiér Olmert zdůraznil, že Izrael má právo na sebeobranu a je zavázán k ochraně svých obyvatel. Nicméně dodal, že Izrael nepřeruší dodávky elektřiny do strategických a humanitárných zařízení v Gaze, jakými jsou například nemocnice.

27.10.2007 00:00 2