Praha Jeruzalém

[IMG R 10035]Íránský ministr zahraničí v neděli obvinil USA a Izrael z podpory kurdských separatistů v severním Iráku. Jeho turecký protějšek se však od tohoto vyjádření distancoval a řekl, že si nemyslí, že by za rebely z Iráku stály Spojené státy, ale zdůraznil, že Ankara učiní vše pro to, aby rebely zastavila.
Íránský ministr zahraničí, Manouchehr Mottaki, během tiskové konference s tureckým ministrem, Ali Babacanem, řekl novinářům, že se aktivity teroristů na severu Iráku zvýšily od příchodu zahraničních sil a že z jejich pohledu stojí za některými teroristickými aktivitami snahy Izraele a USA. Nejpravděpodobnější je prý podle něj nějaká tajná dohoda.
Babacan, který byl v Íránu, aby získal podporu pro tureckou stranu tohoto konfliktu s kurdskými rebely, vyjádřil vděčnost za spolupráci Íránu, ale Mottakiho obvinění směrem k Izraeli a USA, kteří jsou tureckými spojenci, nepodpořil, „Nemyslím si, že by Spojené státy podporovaly teroristické skupiny,“ řekl Babacan.
Zdůraznil ale, že Turecko udělá vše co bude třeba, aby proti radikálům bojovalo. Mottaki nabídl Turecku neurčitou podporu proti kurdským rebelům.
Babacan ve svých komentářích v podstatě zopakoval vyjádření tureckého premiéra Erdogana, který v neděli řekl, že Turecko bude proti rebelům bojovat i přes mezinárodní tlak. Nehodlají se prý omezovat tím, že by podle některých jiných zemí turecký zásah proti rebelům v severním Iráku destabilizoval Irák. Boje mezi tureckými vládními jednotkami a kurdskými bojovníky si od roku 1984 vyžádaly již téměř 40 000 životů. Kurdští bojovníci jen za poslední měsíc zabili minimálně 42 lidí včetně 30 vojáků. Turecko se dožadovalo zásahu ze strany USA a Iráku proti Kurdské straně pracujících, která je USA a EU označována jako teroristická organizace.

28.10.2007 00:00 5