Praha Jeruzalém

Bývalý vysoký vojenský velitel minulý týden řekl, že Izrael opouští svou doktrínu preventivního útoku ve prospěch taktiky, při které se před svými nepřátely skryje za sofistikovaným protiraketovým štítem.
Při svém porjevu na konferenci o americko-izraelské protiraketové obraně v Jeruzalémě řekl, že v současné době, kdy svět vstoupil do „politické korektnosti“ nemá už nadále Izrael možnost zahájit devastující preventivní útok na své nepřátele, jako je například Írán, Sýrie nebo dokonce jednotky Hamásu v Gaze. „Jako demokratický a západně orientovaný stát už nemáme možnost zahájit tvrdé útoky na nepřátele, při kterých budou zraněni civilisté,“ řekl bývalý generálmajor izraelského letectva, Herzle Bodinger.
Jiný bývalý velitel letectva, David Ivry, řekl, že preventivní útok stále zůstává správným přístupem, ale moderní politická rozhodnutí ho prý dělají „virtuálně neproveditelným“.
Nejmenovaný představitel pro World Tribune řekl, že vnímaná izraelská neschopnost rozhodně jednat proti svým nepřátelům je do velké míry spojená s tím, že dnešní izraelské vedení zastává názor, že Izrael nemůže jednat bez souhlasu Washingtonu.

31.10.2007 00:00 13

Klíčová slova