Praha Jeruzalém

Poté co syrský prezident, Bašar Assad, připustil, že izraelská letadla provedla v Sýrii raketový útok a poté co Izrael incident v syrském vzdušeném prostoru přiznal (i když blíže nekomentoval, k čemu skutečně došlo), zůstává stále otázka, jak se izraelskému letectvu podařilo infiltrovat do syrského vzdušeného prostoru.
Článek publikovaný na stránkách leteckého časopisu Aviation Week & Space Technology nabízí teorii expertů v tomto oboru, jak se letounům F 15 a F 16, která se neřadí do kategorie neviditelných letadel, podařilo vyhnout detekci radaru syrské protivzdušné obrany.
Podle přestavitelů leteckého průmyslu a bývalých představitelů amerického letectva, musel Izrael použít technologii podobnou americké technologii Suter. Tato zlomová technologie umožňuje jejímu držiteli napadnout nepřátelskou komunikační síť, aby tak zjistil, co vidí senzory nepřítele a nebo může dokonce převzít kontrolu nad administrací systému, takže senzory mohou být posunuty do takové pozice, že blížcí se letadla nemohou být zahlédnuta. Tato technologie v podstatě inflitruje a obelstí nepřátelské senzory přímým tokem dat, které obsahují falešné cíle a zavádějící algoritmy, které umožňují mnoho činností, včetně převzetí kontroly.
Americký systém byl úspěšně otestován při operacích v Afghanistánu a Iráku.
Podle článku v kuvajstkých novinách nyní ruští experti studují důvody, proč poslední ruský radarový systém v Sýrii nezaznamenal vstup izraleských letounů do syrského vzdušeného prostoru. Podle všeho si stejnou otázku klade také Írán, protože nakupuje stejný systém. Jedná se o nový odpalovač Tor-M1, kterého Írán nakupuje z Ruska 29 kusů za 750 milionů dolarů, aby chránil jeho jaderná zařízení. Není zatím ale potvrzeno, že systém Tor byl systémem, který střežil syrské zařízení.

05.10.2007 00:00 3