Praha Jeruzalém

[IMG R 10114]Bývalý zástupce nejvyššího velitele armády, Moše Kaplinsky, v sobotu ve Washingtonu řekl, že až vypukne další kolo bojů s Hizballáhem, Izrael už bude vědět jak si s ním poradit. Jedna z lekcí, které se Izrael během minulého konfliktu naučil prý bylo, že vojáci musejí obdržet přesné cíle.
„Víme jak se s tímto druhem teroristů vypořádat,“ řekl. „Udělali jsme to již předtím na Západním břehu. V dalším kole bojů nám to zabere méně času; pošleme do Libanonu více pozemních jednotek, převezmeme kontrolu nad územím na týdny, nebo možná na měsíce, pokud to bude třeba, abychom rozbili Hizballáh,“ dodal Kaplinsky.
Domnívá se také, že pokud vypukne další válka, Sýrie se nepřidá při bojích k Hizballáhu, ale bude libanonské teroristické organizace podporovat dodávkami zbraní a zpravodajskými informacemi.
„Pokud zůstane situace v Libanonu stejná, někdo ji bude muset změnit,“ varoval Kaplinsky.
Kaplinsky dále hovořil také o nutnosti útoku na výcvikové tábory Hizballáhu a řekl, že Izrael by možná musel zahájit i preventivní útok.
„Tohle je jedna z lekcí z minulé války,“ řekl Kaplinsky. Přiznal, že Izrael nedosáhl svých cílů, ale dodal, že Hizballáh byl velmi oslaben. „Ztratili 600 bojovníků a mnoho vybavení. Dnes je to jiná organizace. Potřebují čas. Hizballáh není připraven na další kolo, jsou ale uprostřed procesu rehabilitace,“ řekl.
„Mají problémy rekrutovat bojovníky, některým z rekrutů je zatím jen 14 let. Tak to před válkou nebylo.“
Podle Kaplinskyho se podpora Hizballáhu mezi šíitskou populací jižního Libanonu snížila. Dodal ale, že jednotky UNIFIL musejí jednat ve vesnicích, ve kterých se Hizballáh dává znovu dohromady. Jednotky by se podle něj měly rozmístit severně od řeky Litani a podél Syrské hranice.

21.10.2007 00:00 2