Praha Jeruzalém

V úterý se v jordánském městě Ammán sešlo 40 iráckých dětí s nemocným srdcem, které byly prohlédnuty izraelskými lékaři z nemocnice Wolfson z Holonu. Cílem bylo zjistit jejich zdravotní stav a zda je možné jim operací v Izraeli pomoci. Některé děti zde byly na kontrole poté, co již operaci v Izraeli v loňském roce podstoupily. Většina dětí jsou sunitští muslimové, někteří Kurdové. Zatím není přesně jasné, kolik dětí odjede do Izraele na operaci srdce, některé jsou již teď bohužel natolik nemocné, že léčba není možná. Mezi operovanými dětmi ale zřejmě bude čtyřletý Mustafa, jehož matka je sice ráda, že mu operace zachrání život, má ale strach z odplaty ze strany iráckých teroristů, kteří pro léčbu v Izraeli pochopení nemají.
Otec dvanáctileté Basity, která podstoupila operaci již loni říká, že je lékařům i Izraeli vděčný za to, že jeho dceři zachránili život a ona je dnes již úplně zdravá. Podle něj se mnoho muslimů v pohledu na Izrael mýlí.
Celá tato zdravotní pomoc se pořádá pod záštitou humanitární organizace „Save A Child“s Heart“ (Zachraň dětské srdce), která byla založena v roce 1996 v Izraeli. Děti jsou léčeny v nemocnici Wolfson v Izraeli, finance pocházejí zejména ze soukromých zdrojů. Organizace se zaměřuje na operace srdce dětí z rozvojových zemí. Ošetřeno bylo již více než 1 700 dětí z 28 zemí světa, asi polovina z nich byli Arabové.

11.10.2007 00:00 2Zdroj: Ha`aretz