Praha Jeruzalém

Walid Jumblatt, libanonský poslanec a vůdce bloku Demokratického shromáždění, zaslal v neděli otevřený dopis světovým státníkům, ve kterém volá po mezinárodní pomoci pro Libanon. Dopis obrželi například americký prezident Geroge Bush, saudský král Abdullah bin Abdel Aziz, generální tajemník OSN Ban Ki-moon nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Informoval o tom libanonský deník Daily Star.
Podle Jumblatta je pro Libanon největší přímou hrozbou syrský režim, který nabourává libanonský demokratický systém a ústavní instituce. Podle něj se spojenci Sýrie v Libanonu opět snaží o to, aby se Libanon dostal pod větší vliv Sýrie. Ve svém dopisu zmiňuje také rezoluce OSN č. 1559 a navazující 1701, které nejen volají po odzbrojení všech ozbrojených skupin, ale také dávají Libanonu možnost svobodných prezidentských voleb bez vnějšího zásahu.
Podle Jumblatta by zvolení prezidenta, který by nebyl vázán splněním mezinárodních rezolucí, zabránilo zvláštnímu tribunálu pro Libanon soudit podezřelé z vraždy Haririho. To by podle něj podpořilo syrský režim, který by zmařil tribunál a obnovil vraždy a teroristické útoky. Včetně Haririho bylo od roku 2005 zavražděno dalších osm protisyrských představitelů. Sýrie ale jakékoliv zapojení do těchto vražd popírá.

01.10.2007 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova