Praha Jeruzalém

Některé palestinské banky v Gaze by se mohly kvůli zastavení měnových toků z Izraele ke konci roku uzavřít. Guvernér Palestinského měnového úřadu, George Abed, řekl, že zásoby izraelských šekelů v Gaze by mohly příští měsíc přestat stačit a jednotliví obyvatelé Gazy by mohli mít problém se získáváním peněz od rodinných příslušníků v zahraničí.
V rozhovoru pro agenturu Reuters Abed řekl, že 42 bankovních poboček v Gaze strádá kvůli zhoršení ekonomiky, snížení dovozu a vývozu a omezení dodávek šekelů, které jsou používané pro každodenní transakce. Podle Abeda se  situace ještě zhorší rozhodnutím největší izraelské komerční banky, banky Hapoalim, přerušit styky s finančními institucemi v Pásmu Gazy, pokud se nepodaří najít jinou alternativu.
Situace by mohla vést až k uzavření některých bankovních poboček na konci tohoto roku.
Rozhodnutí banky Hapoalim by mělo vstoupit v platnost 23. října a očekává se, že Izraelská diskontní banka bude toto rozhodnutí následovat.
Abed prý již vedl jednání s izraelskou centrální bankou a ministerstvem financí. Očekává, že dodávka šekelů do Gazy bude omezena na umožnění vyplácení státních mezd a na humanitární pomoc. To podle něj významným způsobem poškodí obchodní aktivity v Pásmu Gazy, což bude mít za následek ještě větší zhoršení ekonomické situace v této oblasti.

05.10.2007 00:00 12

Klíčová slova